سبد خرید من موارد 0
لامپ مادون قرمز
لامپ های مادون قرمز دستگاه های الکتریکی هستند که اشعه مادون قرمز را منتشر می کنند

لامپ مادون قرمز که با نام اینفرارد و IR نیز شناخته می شوند، دستگاه های الکتریکی هستند که اشعه مادون قرمز را منتشر می کنند. و از حرارت تابشی آنها، معمولا برای فرایندهای صنعتی، گرمایش ساختمان، گرمایش حیوانات خانگی، مرغداری ها و قفس ها نگهداری طیور (به عنوان مادر مصنوعی) و برای درمان انسانی استفاده می شود.

همچنین از پرتو مادون قرمز در برخی از ابزار علمی و صنعتی برای تجزیه شیمیایی مایعات و گاز استفاده می شود؛ برای مثال، دی اکسید گوگرد آلاینده هوا می تواند با استفاده از ویژگی های جذب، مادون قرمز آن اندازه گیری شود

برای تولید حرارت از لامپ های مادون قرمز استفاده می شود که این گرما از طریق انتقال اشعه مادون قرمز به بدن صورت میگیرد. هنگامی که سطح وسیعی از بدن انسان یا هر جاندار دیگری نیاز به گرما دارد یکی از بهترین روش ها استفاده از لامپ مادر مصنوعی می باشد.

امروزه لامپ های حرارتی مخصوصی برای تولید نور مادون قرمز طراحی شده اند و بسیاری از آنها دارای فیلترهای قرمز رنگی هستند که تمام نورهایی که در طیف قرمز تا مادون قرمز نیست، را مسدود کند. این نور به گرما تبدیل شده و باعث افزایش اشعه مادون قرمز می شود . نور ماورا بنفش اثرات مخربی بر روی بافت ها و سلول های بدن دارد، ولی نور مادون قرمز به سلول های بدن کمک میکند تا خود را ترمیم کنند. این نور همچنین باعث بهتر شدن عملکرد گردش خون در بدن، تکسین درد و همچینین ترمیم سریع تر بافت های عمیق تر نیز می گردد .

لامپ های حرارتی مخصوصی برای تولید نور مادون قرمز بیشتر طراحی شده اند. بسیاری از آنها دارای فیلترهای قرمز رنگ هستند که تمام نورهایی که در طیف قرمز تا مادون قرمز نیست، را مسدود کند. این نور به گرما تبدیل شده و باعث افزایش اشعه مادون قرمز می شود  *کاربردهای اشعه مادون قرمز:

استفاده از چراغ مادون قرمز برای موارد درمانی انسانی :

از لامپ های مادون قرمز مخصوص انسانی برای رفع دردهای عصبی،سرماخوردگی،تمرینات ورزشی و استراحت عضلات استفاده فراوانی میشود.معمولا برای رفع درد های و تسکین اعصاب روزانه به مدت سه بار و هر مرتبه برای ۵ دقیقه از لامپ مادون قرمز استفاده میشود.

اشعات مادون قرمز با فناوری بایوانرژی به دلیل مکانسیم خاصی که دارند با ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ آنگستروم ساطح می شوند و بعد از برخورد با سطح پوست به صورت گسترده پخش شده و باعث ایجاد گرمای لذت بخشی بر سطح پوست میشود.گرمای حاصله باعث دور شدن مواد زاید و ایجاد آرامیش در اعصاب و بهبود گردش خون می گردد .

امواج مادون قرمز می توانند از تمام لایه های پوست عبور کرده و به صورت مستقیم با گلبول های آب و خونی داخل عضلات در ارتباط باشند و تاثیر مستقیم بر فرایند درمان بگذارند.

استفاده در مرغداریی ها و سالن های پرورش مرغ ، بلدرچین :

اصلی ترین استفاده لامپ مادون قرمز در مرغداری ها و سالن های پرورش مرغ ، بلدرچین و سایر طیور می باشد.لامپ مادون قرمز که با نام های لامپ IR یا لامپ مادر مصنوعی نیز شناخته میشود 

از لامپ مادر مصنوعی برای گرمایش جوجه ها و خشک شدن پر آنها و جلوگیری از بیماری های مختلف در اولین ساعات بیرون آمدن از تخم استفاده میشود .

لامپ های مادر مصنوعی اینفرارد به دلیل تولید گرمای مناسب و مقرون به صرفه بودن در سالن های مرغداری کاربرد فراوان دارند .

این لامپ همان طور که گفته شد علاوه بر خاصیت گرمایشی در بسیاری از امور دیگر مانند رفع مشکلات پوستی ، جلوگیری از انتشار بیماری ، جلوگیری از بیمار شدن جوجه های تازه متولد شده و کاربرد فراوان دارد.

نکته مهم : استفاده از سایر لامپ ها به جای لامپ مادر مصنوعی برای گرم کردن جوجه های تازه از تخم بیرون آمده ( خارج شده از دستگاه جوجه کشی )به علت تابش مستقیم نور کاملا زیان آور است.مادر مصنوعی مخصوص این کار می باشد و طراحی آن مخصوص تولید گرما می باشد.از طرفی به طور ذاتی طیور نسبت به رنگ و نور قرمز رنگ حساس می باشند و جذب آن میشوند.

*مزایای استفاده از لامپ مادون قرمز بجای مادر مصنوعی  :

1.     استفاده از این لامپ به دلیل تابش مستقیم حرارت باعث خشک شدن کف سالن و کاهش بیماری های حاصل از رطوبت میشود.

2.      به دلیل گرمای مطلوب برای جوجه ها ، سوخت و ساز آنها زیاد شده و باعث افزایش ضریب تبدیل میشود.

3.      اگر مادر مصنوعی به درستی نصب شود از تجمع جوجه ها در یک محل و خفگی و صدمه جلوگیری می کند.

4.      می توان دما رو به صورت مناسب توزیع نمود.

5.      مادر مصنوعی باعث کاهش بیماری های پوستی در طیور می شود.

6.      نیاز به سیستم تامین اکسیژن اضافی ندارد و اکسیژن سالن را کاهش نمی دهند.

7.     هزینه نگهداری لامپ مادر مصنوعی کم تر است سایر گزینه ها می باشد و امکان تمیز کردن آن نیز به آسانی وجود دارد.

8.     اتلاف دما در این مدل نسبت به سایر گزینه ها بسیار کم تر می باشد.


لامپ مادون قرمز 250 وات مدل لامپ نور

 
 

 

دتکتور اعلام حریق چیست؟
دتکتور ، وسیله ای که وظیفه حس ، آشکار ساختن و هشدار دادن وقوع خطر به نوع آتش و آتش سوزی را به عهده دارد.