بالاست چیست؟
بالاست ها از جمله تجهیزات برقی هستند که برای روشنایی لامپ هایی نظیر لامپ فلورسنت ، لامپ های گازی و برخی از انواع لامپ ال ای دی مورد نیاز هستند. نام دیگر بالاست، ترانس است.

ترانس یا بالاست چیست ؟

بالاست چیست ؟ بالاست های روشنایی از تجهیزات مورد نیاز بسیاری از لامپ های فلورسنت ، گازی و برخی لامپ های ال ای دی هستند . بالاست به لامپ اجازه می دهد جریان را با توجه و متناسب با نوع لامپ تنظیم شود. بدون استفاده از بالاست چراغ های روشنایی گازی یا فلوسنت روشن نمی شوند و یا برای مدت طولانی روشن نمی مانند و سریع می سوزند. اگر تا به حال کنار یک لامپ روشن ایستاده اید و صدای وزوز مانندی شنیدید احتمالا این صدا متعلق به بالاست لامپ شماست

بالاست نوعی مقاومت الکتریکی است که با مدارهایی که برق اصلی یک لامپ را تامین می کنند در یک راستا ثابت شده است.

نقش اصلی یک بالاست روشنایی کمک به تنظیم و کنترل جریان است. بری از انواع چراغ های روشنایی به یک عنصر اضافه شده برای اینکه بتوانید جریان برق را به درستی کنترل کنید، چه در مرحله روشن شدن (حداکثر کشش قدرت ) چه در مرحله استفاده طولانی مدت ( جریان کم و با تنظیم دقیق تر). عنصری که این کار را انجام می دهد بالاست است. نوع خاصی از بالاست هنگامی که با دیمر استفاده می شود و می تواند تنظیم کننده میزان نور خروجی باشد و به چراغ های فلورسنت وگازی پتانسیل عملکرد کم نور را می دهد. 

بالاست‌ های الکترونیکی ابزاری هستند برای راه اندازی کردن و کنترل جریان  که دارای انواع مختلفی اند که هر یک از آن ها برای لامپ مختص به خودش کاربرد دارد .

از جایی که لامپ‌های فلورسنت و همین طور لامپ های مشابه آن بر خلاف لامپ‌های فیلامانی ، برای روشن شدن نیازمند احتراق اولیه و همینطور نیاز به کنترل جریان دارند . زیرا وجود داشتن وسیله‌ای برای راه اندازی و همچنین کنترل جریان ضروریست .

بالاست‌های الکترونیکی در مقایسه با بالاست های مغناطیسی ، دارای ویژگی های مثبت و همین طور نقاط ضعف هستند که مجموع آن‌ ها باعث جایگزینی این نوع بالاست با بالاست‌های نسل قدیم شده است .

استاندادرد های بالاست الکترونیکی چیست؟

_وجود مدار محافظ جهت جلوگیری از آسیب دیدگی بالاست در برابر لامپ‌های فرسوده و غیر استاندارد .

_ دارا بودن شار نوری استاندارد و مطابق با توان ادعا شده‌ی محصولاستقامت الکتریکی در ولتاژ بالا . (۲U+۱۰۰۰V)

_بر روی محصول سیم بندی، نوع و توان لامپ، ولتاژ و جریان مصرفی باید نشانه گذاری وجود داشته باشد استفاده از مواد مناسب در ساخت بدنه به نحوی که در شرایط اشکال منجر به احتراق و آتش سوزی نشود .

_ رعایت کردن اصول طراحی برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی در هنگام تماس با محصول .

_رعایت پارامتر‌های لامپ برای مثال شکل موج، جریان کاتد‌ها، ولتاژ پیشانی و جهت جلوگیری از کاهش عمر مفید لامپ .

مزایای استفاده از بالاست های الکترونیکی نسبت به بالاست مغناطیسی

بدلیل وجود فرکانس بالا ، گاز درون تیوب لامپ هنگامی که برای دی یونیزه شدن در سیکل ها جریانی ندارد .

همین علت سبب شده کاهش توان تلفاتی تا ۷۰ درصد نسبت به بالاست مغناطیسی صورت گیرد .

لازم به ذکر است که باعث افزایش یافتن طول عمر لامپ و مانع از چشمک زدن لامپ در هنگام استارت می‌ باشد .

سلف مورد نیاز برای ایجاد شدن ولتاژ بالا در جهت عمل یونیزاسیون بسیار در بالاست الکترونیکی نسبت به بالاست مغناطیسی کوچک تر است

در نتیجه این موضوع توان تلفاتی بالاست الکترونیکی تا اندازه قابل توجهی کاهش پیدا می کند .

بالاستهای الکترونیکی دارای وزن کمتری نسبت به بالاست های مغناطیسی هستند .

بالاست ها چگونه کار می کنند ؟

عملکرد یک بالاست روشنایی به عنوان بخشی از یک اتصال روشنایی باید بدانید که بالاست یک عنصر دو کاره است. هنگامی که می خواهیم قوس روشنایی ایجاد کنیم بالاست باعث افزایش جریان می شود و سپس پس از روشن شدن  جریان اولیه را به میزان مورد نیاز کاهش می دهد. به تعبیری بالاست عملکردی مشابه موتور ماشین دارد.  در واقع کار بالاست اطمینان از تامین ولتاژ کافی هنگام روشن کردن لامپ برای اینکه ولتاژ اولیه لامپ تامین شود. در واقع بالاست برای تعمین تقویت اولیه جهت روشن شدن است. جریان کافی قادر به پرش از آن و تکمیل قوس بین دو الکترود در لامپ است و باعث ایجاد نور می شود.

نقش دیگر بالاست های روشنایی که به اندازه فعالین اولیه آن ها با اهمیت است تنظیم جریان بعد از مرحله روشن شدن است. به طیقی که در بعد از روسن شدن لامپ همه ولتاژ موجود را دریافت نمی کند. بسیاری از انواع لامپ ها برای اینکه روشن شوند نیاز به افزایش اولیه جریان برق دارند، اگر این جریان در طی روند روشنایی لامپ ادامه پیدا کند باعث می شود که لامپ سریع تر بسوزد و آسیب جدی ببیند. 

بدون استفاده از بالاست به عنوان بخشی از مدار نتیجه این خواهد بود که یا لامپ می سوزد یا به سرعت خورد می شود در بهترین حالت طول عمرش به شدت کاهش می یابد. بالاست ها برای لامپ های فلورسنت، گازی و برخی از لامپ های ال ای دی استفاده می شوند. انواع مختلف بالاست های القایی و الکترونیکی برای لامپ های مختلف ممکن گیج کننده باشد، بخصوص در محیط هایی که اتصالات و تجهیزات زیادی دارد که باید نگه داری شوند. بالاست های روشنایی الکتریکی اگر به درستی نصب شوند به خوبی دوام می آورند و جریان را تنظیم شده خوبی را در نوع صحیح لامپ و بدون سوسو زدن و وزوز آزاردهنده با بالاست های قدیمی مغناطیسی یا سوء عملکرد دارند. مدل های مختلف بالاست های روشنایی برای انتخاب وجود دارد.

کنتاکتور چیست و کاربرد آن چیست؟
کنتاکتور یک سوییچ کنترل شده ی الکتریکی است که برای کلید زنی مدار الکتریکی قدرت استفاده می شود.