فازمتر القایی چیست؟
فازمترها بیشتر به شکل پیچ گوشتی ساخته می‌شوند و برای تشخیص سیم فاز از سیم نول نیز بکار می‌رود.

یکی از وسایل قدیمی و ضروری در هر جعبه ابزاری فازمتر است. فازمتر که در ظاهر شبیه پیچ گوشتی است، وسیله ای برای تشخیص وجود یا عدم وجود ولتاژ الکتریکی و هم چنین تشخیص سیم فاز از سیم نول است. فازمتر در ظاهر وسیله ساده ای به نظر برسد. با توجه به پيچيدگي و گستردگي كار در شبكه های کابلی و عيب يابي آن ها و همچنین زمان و هزینه بر بودن این عیب یابی، عملا استفاده از فازمترهای معمولی و رایج این روزها کارایی ندارد و نیاز است از فازمترهای جدید که از طریق القاء، قابلیت عیب یابی کابل ها را دارند.

انواع فازمتر معمولا به شکل پیچ گوشتی ساخته می ‌شود و برای تشخیص سیم فاز از سیم نول نیز به کار می‌رود. هرگاه نوک فازمتر را روی سیمی که برق در آن جریان دارد بگذاریم چراغ کوچک آن روشن شده و در برخی مدل ها شروع به بوق زدن می کند که نشان دهنده طرف فاز است . فازمتر مانند لامپ عمل می کند. چون بدن انسان پتانسیل منفی دارد، لذا می تواند قطب منفی، برای مقاومت بسیار بالای موجود در فازمتر باشد. به همین علت وقتی که فازمتر را وارد پریز برق می کنیم بخش بسیار کمی از الکترون ها که از مقاومت فازمتر عبور می کند وارد بدن ما شده و چراغ درون فازمتر در اثر عبور این جریان کم، روشن می شود.از فازمترهای جدید که از طریق القاء، قابلیت عیب یابی کابل ها را دارند، استفاده شود. فازمترهای القایی امروزه یکی از مهم ترین ابزارهای عیب یابی در امور شبکه است.

روش کار با فازمتر القایی:
وقتی قسمت فلزی تستر فازمتر را با قسمت برق دار تماس داده و دکمه تست را با انگشت فشار دهیم، روشن شدن یا عدم روشنایی لامپ نئون داخل فازمتر نشان دهنده فاز یا نول بودن جریان است

انواع فازمتر

فازمتر ساده یا معمولی

فازمتر ساده در ظاهر شبیه پیچ گوشتی است. ارزان ترین نوع موجود در بازار است. اجزای فازمتر شامل میله، لامپ و مقاومت در حد چند مگا اهم می شود. برای استفاده باید نوک آن را در داخل خانه پریز یا سر سیم لخت قرار دهیم. سپس با انگشت پیچ انتهای آن را فشار دهیم. اگر سیم دارای برق باشد، چراغ داخل آن روشن می شود. این مهم نشان دهنده فاز بودن سیم است

فازمتر دوسره یا دوتماسه

فازمتر دوتماسه یک لامپ الکتریکی است که به یک یا دو سیم عایق متصل شده است. یک سر آن شبیه به پیچ گوشتی همراه با لامپ است. سر دیگر آن مستقیماً به زمین وصل می شود. با اتصال نوک پیچ گوشتی مانند به نقاط مختلف در مدار می توان از حضور یا عدم حضور ولتاژ در هر نقطه اطمینان حاصل نمود. برای ولتاژهای پایین (برای مثال در خودرو) لامپ مورد استفاده یک لامپ حبابی نئون است. این لامپ ها معمولاً برای کار در حدود ۱۲ ولت طراحی شده اند.

فاز متر القایی

در فازمتر القایی که به آن فازمتر غیرتماسی یا فازمتر دیجیتال نیز می گویند، هیچ گونه تماس فلزی مستقیم با مدار مورد نیاز نیست. این ابزار کاربردی تنها با تشخیص میدان الکتریکی در اطراف جسم موردنظر کار می کند. در نتیجه نیاز به لخت کردن سیم نیست و خطر برق گرفتگی به حداقل می رسد. کار با این وسیله بسیار ساده است.

زمانی که فازمتر دیجیتال در نزدیکی یک رسانای زنده (سیم برق) قرار می گیرد، یک تقسیم کننده ولتاژ خازنی ایجاد می شود که شامل ظرفیت خازنی بین هادی و سنسور و بین سنسور و زمین (بدن کاربر) می شود. هنگامی که فازمتر الکترونیکی جریان عبوری از طریق تقسیم کننده را تشخیص دهد، حضور ولتاژ را با روشن شدن چراغ یا به صدا درآمدن آلارم اعلام می کند. از جمله معایب آن میتوان به عدم توانایی در تشخیص ولتاژ‌ درون کابل های حفاظ دار اشاره نمود.


بالاست چیست؟
بالاست ها از جمله تجهیزات برقی هستند که برای روشنایی لامپ هایی نظیر لامپ فلورسنت ، لامپ های گازی و برخی از انواع لامپ ال ای دی مورد نیاز هستند. نام دیگر بالاست، ترانس است.