استابیلایزر یا استابلایزر
استابیلایزر (Stabilizer) جهت جلوگیری از نوسان برق (220V) و برای محافظت از کلیه ی لوازم برقی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 استابیلایزر:

استابیلایزر (Stabilizer) جهت جلوگیری از نوسان برق (220V) و برای محافظت از کلیه ی لوازم برقی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. استابیلایزر با داشتن سیستم میکروپروسسوری ولتاز ورودی را اندازه گیری کرده و با توجه به کاهش یا افزایش ولتاژ در ورودی را تشخیص داده و در خروجی ولتاژ 220V یا 380V ثابت با دقت %1 و به صورت خطی و پیوسته ارائه می دهد و همچنین با داشتن هسته ی حلقوی از جنس مس و با چرخش بر روی سطح هسته ی حلقوی خروجی ثابت ارائه می دهد.

مواردی که می توان از استابیلایزر استفاده کرد؟
تحقیقات انجام شده نشان می دهد عمده ترین عوامل خرابی لوازم برقی، نویزها، نوسانات و قطع و وصل ناگهانی، کم و زیاد شدن ولتاژ و مشکلات دیگر برق شهر بوده است. به همین منظور برای حفاظت از لوازم برقی خانگی و اداری بخصوص کولر گازی، یخچال، لباسشوئی، سیستم صوتی و تصویری و کامپیوتر و غیره حتما ً باید از دستگاه های استابیلایزر استفاده نمود.

انواع استابلایزر بر حسب  تکنولوژی ساخت:
۱. استابلایزر رله‌ای
در این سیستم یک ترانس با استفاده از چند رله که سر‌های خروجی سیم پیچ‌ها را متناسب با ولتاژ برق شهر تعیین می‌کند، برق را به صورت پله‌ای اصلاح می‌کند. این مدل از استابلایزر برای استفاده‌ی مکان‌هایی که نوسانات برق شهر به صورت لحظه ایی بوده بهتر است، زیرا در کسری از ثانیه افت ولتاژ را جبران نموده و مانع از آسیب دیدن لوازم برقی می گردد، اما رنج تغییر ولتاژ در آن‌ها بیست ولت می باشد به این صورت که زمانی رله عمل می کند که برق شهر به زیر ۲۰۰ ولت یا بالای ۲۴۰ ولت رسیده باشد.

۲. استابلایزر سروو موتوری  SERVOE 
این نوع استابلایزرها با داشتن سیستم حلقوی و برد میکروپروسسوری بوده و تنظیم ولتاژ با دقت 1V است که با سری STB-11 در مدل های تک فاز و مدل های سه فاز با سری STB-33 ارائه می گردد. این نوع استابلایزرها در محدوده وسیع از 6A تا 80A در مدل های تک فاز و سه فاز از 9A تا 600A ارائه داده می شود.

مزایای استفاده از استابلایزر
محافظت در مقابل اتصال کوتاه :

اگر به هر دلیلی اتصالی در خروجی و یا مدارات داخلی استابلایزر اتفاق بیافتد بلافاصله دستگاه به صورت اتوماتیک توسط میکروکنترلر تعبیه شده، خروجی را قطع نموده و از بروز هرگونه ایراد و مشکل برای مصرف کننده جلوگیری می نماید.

کاهش هزینه مصرف برق:
افت ولتاژ برق شهر باعث اختلال در عملکرد دستگاه ها شده و قدرت نامی و راندمان الکتروموتور را به حد قابل توجهی کاهش می دهد که باعث پایین آمدن دور الکترو موتور و گرم شدن آن خواهد شد و به تبع آن تلفات انرژی افزایش می یابد و در نهایت برق زیادی را مصرف می کند وجود استابلایزر مخصوصاً در مناطقی که دارای برق ضعیف تر می باشند تا 25% هزینه های محاسبه شده در قبض برق را کاهش می دهد.

موارد استفاده از استابلایزر
1. استفاده خانگی (آپارتمان های مسکونی و اداری به صورت مجزا و یا کل آپارتمان جهت حفاظت از کامپیوتر، یخچال و فریزر، تلویزیون، مکروفر، کولرگازی، … ) 
2. محیط های بیمارستانی (اتاق عمل. سی تی اسکن، MRI، سونوگرافی، یونیت های دندان پزشکی، … )
3. محیط های صنعتی ( دستگاه های CNC، کوانتومتر، چاپ، بسته بندی، …)
4. استفاده عمومی ( پمپ آب، آسانسور، تالارها و سالن های نمایش،… )
5. ایستگاه های مخابراتی، رادیویی، تلویزیونی، ضبط ویدیوئی و ...

استابیلایزر
کلید محافظ جان
با توجه به حضور برق در زندگی انسان ها، خطراتی هم برای آنها به همراه دارد و با بکارگیری روش های مناسب می توان از آسیب های احتمالی جلوگیری کرد.