ترانکینگ چیست؟
ترانکینگ محفظه ای برای کابل کشی ساختمان است و جایگزین روش های قدیمی شده است.

ترانکینگ محفظه ای برای کابل کشی ساختمان است و جایگزین روش های قدیمی شده است

در واقع سیستم های ترانکینگ به منظور حمل جریانی عمل می کنند که از تجمع و ترکیب کابل های برقی متفاوت ایجاد می شود. که می توان از رنگ ها و طرح های مختلف آن ها متناسب با دکوراسیون های مختلف ساختمانی استفاده کرد .

ترانکینگها بطور معمول از جنس PVC و در شرایطی از ABC ساخته می شوند.
ساختمان ترانکینگ:

  • درب

  • تنه

  • زاویه تخت

  • زاویه داخلی و خارجی

  • سه راهی

  • کادر ماژول و قطعات اتصال

پوشش ترانکینگ ها می تواند سفید یا رنگی باشد.

ترانکینگ به دلیل برخورداری از ویژگی هایی چون مقاومت بیشتر، ضد حریق بودن و به ویژه پارتیشن بندی، نسبت به داکت ها پیشرفته ترند و برتری دارند.
انواع ترانکینگ:
1- ترانکینگ دیواری: 
این نوع ترانک برای سیم کشی های برق مانند برق عادی،  UPS   و… کاربرد دارد و می توان به آن کلید و پریز نیز افزود .

2- ترانکینگ دفنی:این نوع ترانک برای کابل کشی های فشار قوی و فشار ضعیف استفاده می شود و می توان با آن حجم کابل را افزود.در ساختمان ها در سطح یا کف قرار می گیرد و برای طراحی شبکه های عنکبوتی نیز کاربرد دارد.

3-ترانکینگ ستونی:انواع مختلف کابل ها را می توان در این نوع ترانکینگ با چینشی منظم قرار داد. مزیت آن عدم نیاز به ایجاد حفره در دیوار است.این نوع ترانک باعث کوتاه تر شدن مسیر کابل ها نیز می شود.

کاربرد ترانکینگ چیست؟

هر یک از ترانک ها متناسب با مکان مورد استفاده طراحی و ساخته می شوند.از کاربردهای آن ها می توان به کابل کشی های مجتمع های اداری و صنعتی اشاره کرد.

حفاظت از کابل

حفاظت از کابل ها در مقابل فشار، ضربه و عوامل خورنده امکان آسیب کابل ها در ساختمان به دلیل وجود مواد مختلف زیاد است.
ترانکینگ با قرار دادن کابل در یک محیط بسته، دور از عوامل آسیب رسان و موادی که باعث پوسیده شدن کابل می شوند، عمر مفید آن ها را بالا می برد.بدین منظور برخی ترانکینگ ها از فلز ساخته میشوند.ساختمان ترانکینگ ها به گونه ای است که ضد آب و مقاوم به آتش هستند واز کابل ها در مقابل آب و آتش محافظت می کنند.
تفکیک سیم های ساختمانی
یک مزیت مهم دیگر ترانکینگ ها تفکیک سیم های برق، تلفن و… از یکدیگر می باشد.بگونه ای که می توان مقدار زیادی کابل با انواع مختلف را با چیدمانی منظم در اسکلت ساختمان قرار داد.در واقع ترانکینگ ها از پارتیشن استفاده می کنند و برای هر نوع کابل یک مسیر جداگانه ای در نظر می گیرند.ترانکینگ ها می توانند کابل ها را درون یک محفظه بسته قرار دهند.این کار از تاثیرات سوء نویز و تداخل الکترومغناطیسی کابل ها با یکدیگر می کاهد.
افزایش ایمنی ساختمان

به دلیل داشتن ویژگی هایی چون ضد آب بودن، مقاوم در برابر آتش و عوامل آسیب رسان ایمنی ساختمان را نیز بالا می برد.از طرفی به دلیل ایجاد محفظه ای امن برای کابل ها می تواند از تماس آن ها با یکدیگر جلوگیری کند و خطرات احتمالی چون آتش سوزی ها را کاهش می دهد.
انعطاف پذیری یا ماژولار بودن

به این معنا که امکان تغییر و ایجاد مسیر سیم ها را میسر می سازد. پس باعث می شوند که بتوان کابل کشی ساختمان را در صورت لزوم افزایش داد. از دیگر مزیت های منعطف بودن ترانکینگ گسترش تعداد کلید و پریز است.به این ترتیب که برای این کار محدودیتی ایجاد نمی کند و می توان به راحتی تعداد پریزها را بالا برد یا حتی مکان آن ها را جابجا کرد.

اجزای مختلف ترانکینگ:
ترانک ها

پارتیشن ها :برای جلوگیری از تداخل مغناطیسی مسیر عبور سیم های برق و کابل های شبکه و … را از یکدیگر جدا می کند.
درب ترانکینگ : در دو نوع سخت و نرم ساخته میشود
. مسدود کننده : به جهت بستن انتهای ترانک ها و زیبایی به کار برده می شود.
زاویه داخلی : به جهت اتصال در زاویه 90 درجه داخلی دیوار مورد استفاده قرار می گیرد.
زاویه خارجی: 

به جهت اتصال در زاویه 90 درجه بیرونی دیوار مورد استفاده قرار می گیرد. 
زاویه تخت : 

برای اتصالات قائم و تخت به کار برده می شود .
تفاوت ترانکینگ و داکت:
اندازه
جنس و مقاومت ساختار : در انواع ترانکینگ هم مواد اولیه متفاوتی بکار گرفته می شود اما نکته حائز اهمین این است که معمولا ویژگی های مقاومت در برابر آب و احتراق را فقط این تجهیز داشته و در برابر داکت ها از دوام بالاتری برخوردارند.

کاربردها : از داکت به دلیل محدودیت اندازه فقط برای نظم دهی سیم و کابل می توان استفاده کرد اما ترانک ها قابلیت یکپارچه سازی پریزها خطوط تلفن و برق را به صورت همزمان دارند.

اجزای سازنده
نصب و بهره وری

ترانکینگ


.ترموستات
ترموستات‌ها در صنعت تأسیسات مکانیکی برای کنترل دما به کار می‌روند. رادیاتورها، دیگ‌ها و فن کویل‌ها عمومی‌ترین دستگاه‌هایی هستند که برای کنترل دما استفاده می‌کنند.